Апелациони суд још једном потврдио незаконито умањивање разредног старешинства
Tweet
Апелациони суд у Новом Саду одбио је као неосновану жалбу школе на пресуду о незаконитом умањењу зарада и то смањујући додатак за разредно старешинство, по разним основама.
Пресуду можете преузети овде.
ЗАДАТАК ЗА ДРЖАВУ: ВРАТИТИ УГЛЕД И ПОЛОЖАЈ ЗАПОСЛЕНИМА У ПРОСВЕТИ
TweetНа Дан просветних радника просветари тврде: Школе у Србији су сигурније него раније! Али то није само због полиције…
Свака школа има полицајца, враћени су педагози и психолози, пооштрене казне за лоше владање, а чак и родитељи могу бити кажњени
Шта су то синдикати потписали па нема штрајка у просвети?
TweetШта су то синдикати потписали па нема штрајка у просвети?
Сва четири репрезентативна синдиката у просвети, одустала су од најављеног штрајка који је био планиран за 16. октобар и који је, како су најављивали, требало да траје до испуњења захтева, односно изједначавања плате са републичким просеком и повећања додатка за одељенске старешине. Захтеви нису у потпуности испуњени, али су синдикати прихватили понуђени Протокол Владе Србије којим ће тражено изједначавање плате добити од 1. јануара 2025. Један од синдикалних потписника Протокола за Нова.рс је рекао да је “ово максимум” који су у овим околностима могли да добију и да су у сваком тренутку “спремни на синдикалну акцију”, уколико држава не буде поштовала оно што је потписала.
БИЗНИС – ФИРМА, ЗАОДЕНУТА У ЛАЖНИ ПЛАШТ СИНДИКАЛНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
TweetБИЗНИС – ФИРМА, ЗАОДЕНУТА У ЛАЖНИ ПЛАШТ СИНДИКАЛНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
Поводом саопштења, које је данас издао Независни синдикат просветних радника Србије, у даљем тексту тзв. Независни синдикат.
Такозвани Независни синдикат већ извесно време саопштава нетачне, малициозне и злонамерне коментаре упућене на рачун рада репрезентативних синдиката.
Помпезно назван Независни синдикат, ни једним својим саопштењем не наглашава од кога или од чега је независан, али као нерепрезентативан често је критички настријен. Пошто смо пречесто на мети критике, нудимо појашњење.
Просветни радници на новим преговорима са Владом
TweetБЕОГРАД – У ери развоја дигиталне технологије омогућена су знатна олакшања у учењу, пословању, услугама, те посебно у администрацији у којој се писани документи замењују електронским. Међутим, чини се да то није случај у школама које су и даље затрпане документима ручно писаним иако је од увођења електронске евиденције ученика прошло више од пет година. Захтев за смањење педагошке администрације који су синдикати у просвети упутили ресорном министарству наишао је на одобрење и очекују реализацију договореног. Ипак, већи проблем од смањења школске администрације за наставнике у просвети јесу мале зараде.
Четири репрезентативна синдиката, уједињена око захтева да се наставнику почетнику плата изједначи са просечном републичком и да се накнада за одељенске старешине повећа на седам одсто, не одустају од раније договореног, а то је да ће ступити у штрајк скраћењем наставе од 30 минута од 16. октобра уколико сутрашњи преговори са Владом Србије не донесу повољне резултате.
Професорка Славица већ 32 године ради у школи, заплакала је када смо је питали за највеће понижење које је доживела: „Да ли сам то заслужила?!“
TweetПрофесорка Славица Јовић (55) из Новог Сада хтела је да напусти просвету и потражи бољу будућност за себе на новом Зеланду. Ипак, пред сам пут, преломила је и решила да свом позиву да још једну шансу. Одустала је од идеје да оде из Србије и вратила се у школу где је и дан-данас остала. После 32 године рада у просвети, професорка Славица, са сузама у очима, каже да је можда, ипак, требало да оде због државе која је не поштује и која константно понижава учитеље, наставнике и професоре који уствари треба да буду стуб једне земље. С друге стране, срећна је што је остала, али само због деце којој је и наставник и васпитач и родитељ и пријатељ јер, она је све то.
Декане 8 факултета нико не ферма: Платформа с конкретним мерама за спас српског школства труне у фиоци Министарства просвете
TweetУ фиоци Министарства просвете још увек се налази платфрома коју су још у марту декани осам београдских факултета упутили за спас српског школства. Нова академска година само што није почела, а ништа се није помакло с мртве тачке. Нову министарку просвете Славицу Ђукић Дејановић чекају стари проблеми, пре свега недостатк кадра у школама. Ипак, ни она до сада није конкретно одреаговала на конретне предлоге декана факултета који школују наставнички кадар – кадар који сутра треба да ради у школама.
Како за Нова.рс објашњава Горан Роглић, декан Хемијског факултета, за сада се ништа није променило.
„Покушавамо да оживимо ту платформу, да тражимо неки састанак у министарству. Они су били у неком проблему с изменама закона, са сменом министра и слично…“, каже Роглић.
Декане нико није контактирао
Саговорник нашег портала напомиње да их до сада нико није конатктирао.
„Имамо смањено интересовање за наставничке кадрове. Нажалост, још није одрађен онај први наш захтев да се види по регионима колико наставника недостаје. То не можемо ми да урадимо, то мора Министарство да заврши“, подвлачи Роглић.
Шта траже декани?
Драстичан пад интересовања за упис наставничких смерова и нагомилани проблеми у просвети били су окидач да декани седну за заједнички сто.
Стипендије, веће плате и враћање угледа просветним радницима, то су кључни модели које декани београдских факултета предлажу за спас српске просвете.
Један од предлога је да се уведу посебне стипендије за студенте који уписују наставничке факултете. Тражи се и бољи материјални положај наставника, чије плате су сад испод просека. Декани сматрају да плате у просвети треба да буду за 30 до 50 одсто више од просечних у Републици Србији. То су само неки од предлога које су наставници срочили и послали Министарству још у марту. Један министар, Бранко Ружић је у међувремену поднео оставку, а на челу Министарства био је „привремени“ министар Ђорђе Милићевић. Коначно је крајем јуна изабрана нова министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, али платформа декана код ње још није стигла на дневни ред. Чекају нас нови избори, па ће се и декани вероватно начекати да неко озбиљно схвати њихове захтеве.
Ко су потписници платформе?
Декани Филолошког, Математичког, Филозофског, Хемијског, Биолошког, Физичког, Географског и Факултета за физичку хемију још крајем априла упутили су Министарству просвете поменуту декларацију, с конкретним предлозима који треба да побољшају положај наставника у школама и тако привуку будуће бруцоше да се уписују на факултете који школују кадар за учионице.
Закључци са једног од састанака
Драматичан пад квалитета наставног кадра у Србији честа је појава да се као наставници у основним и средњим школама запошљавају људи који немају одговарајућу квалификацију.
Извор: Nova.rs
Питали смо српске наставнике за највеће понижење које су доживели у школи: Не, ђаци нису највећи проблем
Tweet„Уважен наставник, достојанствена Србија“, овако је гласио назив јучерашњег протеста просветних радника, који су шетњом од Народне Скупштине до Владе Србије указали на лоше услове рада и углед професије. Учитељи, наставници, али и родитељи узвикивали су да не одустају од захтева за већом платом просветним радницима, смањеном администрацијом у раду, као и повећања додатка одељенским старешинама. Екипа Нова.рс питала је српске просветаре да ли су током свог рада у школи имали неких непријатних ситуација због који су чак пожелели да одустану од просвете.