Na državnoj „listi” sudije, lekari, učitelji
Predlog je da se to mora učiniti posebnim zakonom o rezervisanim zanimanjima što je, kaže za „Dnevnik” dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Ranko Keča, prošle nedelje prihvatio i Rektorski savet Konferencije univerziteta Srbije, a predlog je podržao i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Žarko Obradović.
– Osnovna ideja te inicijative, prisutne još od 2003. godine, je da podigne nivo kvaliteta studiranja za profesije koje se obavljaju u državnim službama, odnosno ustanovama: pravo, medicinu, obrazovanje i vaspitanje, bezbednost. To je neophodno zbog izuzetno velikog značaja za život građana i funkcionisanje nekih vitalnih službi – kaže dekan Keča.
On osporava prigovore, koji su se mogli čuti pre svega s privatnih fakulteta /univerziteta, o tome da se time favorizuju državni fakulteti.
– To ne stoji. Prvo, država je kao poslodavac sasvim slobodna da određuje uslove i posebne kriterijume za prijem kadrova koji će obavljati te funkcije u oblasti pravosuđa u najširem značenju.
Država ima sasvim legitimno pravo da odredi uslove, a građani imaju sasvim legitimnu potrebu da se te funkcije obavljaju kvalitetnije i bolje – naglašava Keča, i ukazuje na to da to nije usmereno ni protiv privatnih fakulteta ni u prilog njima, nego je jednostavno inspirisano idejom podizanja kvaliteta obrazovanja u ovim oblastima. – Podsećam, takođe, na to da je skup uslova koje je trebalo ispuniti u akreditacionom postupku utvrđen kao minimum uslova pa tako među pojedinim fakultetima imamo veoma velike razlike u nastavnim planovima i programima.
Iѕvor Dnevnik