Najsigurnije je znanje stečeno na maternjem jeziku

Jedina škola u Vojvodini s nastavom na mađarskom za talentovane učenika prirodno-matematičkog smera s domom učenika, Gimnazija „Boljai” u Senti, proslavila je prvu deceniju postojanja. Ovu i sestrinsku Gimnaziju „Deže Kostolanji” u Subotici za talenovane učenike društvenog smera osnovala je Pokrajina i one imaju izuzetan značaj za obrazovanje pripadnika mađarske nacionalne zajednice.

Direktor Gimnazije „Boljai” Robert Kormanjoš konstatuje da je obrazovanje u takvim ustanovama od izuzetnog značaja, one postoje u celoj Srbiji s nastavom na srpskom jeziku, te da se po istovetnom obrazovnom planu i programu radi i na mađarskom jeziku. On ističe da visokim nivoom znanja učenici Gimnazije „Boljai” uspehe postižu na takmičenjima u zemlji i inostranstvu – jer su najbolji učestvovali na takmičenjima u Italiji i Rusiji – da su iz matematike imali predstavnika u srpskom olimpijskom timu u Kembriyu, u Hjustonu na Olimpijadi održivog razvoja. Gotovo stopostotno po završetku gimnazijskog školovanja na matematičkom smeru nastavljaju na raznim fakultetima studije fizike, matematike, mašinstva, elektrotehnike, informatiku uglavnom u Beogradu, Novom Sadu i Subotici, a oni koji završavaju likovni smer, odlaze na razne akademije, a prva generacija maturanata sportskog smera izlazi za dve godine.

– Mislim da gimnazija za talentovane učenike postiže svoj cilj jer se u nastavi bavi manjim brojem učenika, pošto je po normativu u odeljenju po 20 dece kao i u drugim obrazovnim ustanovama u Srbiji koji se bave talentima, ali s intenzivnim i obogaćenim programom – naglašava Kormanjoš. – Za uspešno savladavanje nastavnog programa zaslužan je i veoma stručni pedagoški kadar jer neki od njih predaju i na visokoškolskim obrzaovnim ustanovama.

Gimnazija „Boljai” ima trenutno 200 učenika na matematičkom, likovnom i sportskom smeru, od kojih je 150 smešteno u Domu učenika. U Senti su na okupu talentovani učenici iz svih vojvođanskih opština iz više od 30 naselja gde žive Mađari, od južnobanatskog mesta Skorenovac, pa do Horgoša i Subotice.

– Znanje koje je stečeno na maternjem jeziku je najsigurnije i najkvalitetnije, bez obzira na tokoji je to jezik, tako da je učenicima iz mađarske nacionalne zajednice ova institucija od izuzetnog značaja – naglašava Kormanjoš. – Uslovi za rad u Senti su solidni, mada uvek ima šta da se popravlja. Malo smo skučeni s prostorom, ali se trudimo da probleme rešavamo i uslove stalno poboljšavamo.

M. Mitrović


Ima vremena i za zabavu

 

Levente Čipak iz Čoke je u drugom razredu matematičkog smera pa putuje u senćansku školu, mada je u prvom razredu prvo polugodište proveo u Domu učenika, ali je uvideo da je bolje da svakodnevno putuje na nastavu jer Čoku i Sentu deli svega pet kilometara.

– Opredelilo me je da se upišem u gimnaziju za talente ne samo to što volim matematiku nego što je ovo jedna od najjačih gimnazija u Vojvodini s nastavom na mađarskom jeziku. Zadovoljan sam uspehom i dalje ambicije su mi da nastavim studije vezane za ekonomiju i biznis. Još se nisam opredelio da li će to biti kod nas, negde u Evropi ili Americi, ali planiram da se posle studija svakako vratim u Srbiju – kaže Čipak.

Maturant matematičkog smera Akoš Varga Šomođi iz Temerina veli da se nije pokajao što se upisao u Gimnaziju „Boljai”, mada mu je Novi Sad bio mnogo bliži.

– Svi su hvalili ovu školu i zbog toga sam se odlučio da dođem u Sentu, gde boravim u Domu učenika – kaže Akoš Varga Šomođi – Period privikavanja na novu sredinu je brzo prošao, tako da mi je super jer pored obaveza u školi ima mogućnosti da se slobodno vreme iskoristi i za provod.

Izvor Dnevnik

Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

*

code

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*