Republički budžet školama koje zarađuju prazni račune!

MLEKARSKA škola u Pirotu dnevno otkupljuje 6.000 litara mleka, od kojih đaci prave tradicionalni kačkavalj. Njihovi vršnjaci iz Rekovca, đaci Poljoprivredno-veterinarske škole, gaje krave, ovce, koze, obrađuju zemlju, prodaju med… Desetine stručnih škola zarađuje od sopstvenih proizvoda i rada, ali preti da im od Nove godine ti poslovi propadnu. Naime, prema Zakonu o budžetskom sistemu, škole će od 1.1.2016. ostati bez sopstvenih sredstava.
Ako bi se to dogodilo, mogli bismo da zatvorimo školsku ekonomiju, rasprodamo stoku i zapustimo njive – kaže za „Novosti“ Ljubiša Stevanović, direktor Poljoprivredno-veterinarske škole sa domom učenika u Rekovcu. – Kada pukne guma na traktoru, oprasi se prasica ili razboli krava, ne možemo mi da pišemo molbe ministarstvu i čekamo sredstva. Moramo hitno da reagujemo. Ako bismo čekali nabavku goriva ili delova za traktor, prošle bi nam i setva i žetva.
Ova škola u svojoj ekonomiji ima 14 krava, pet bikova, šest teladi, 35 mangulica i još deset svinja, 20 ovaca, tu su i pčele, pa uzgoj povrća i voća… Sve što proizvedu, jede se u đačkom domu, a viškovi idu na tržište. Od tog novca, kaže Stevanović, finansiraju sve troškove, kao i plate traktorista i štalara.
Sporna zakonska odredba brine i ostale stručne škole, koje zarađuju proizvodnjom ili pružanjem usluga. Mlekarska škola sa domom učenika „Dr Obren Pejić“ u Pirotu od 6.000 litara mleka dnevno pravi kačkavalj, beli sir, jogurt… U učeničkoj radionici upošljavaju i majstore koji „vode“ čitav posao.
- Zarađenim novcem plaćamo premije za otkup mleka, plate radnicima, kupujemo opremu i održavamo proizvodnju. I dom ima sopstvena sredstva, od smeštaja trećih lica – objašnjava Nela Vučićević, direktorka školskog doma. – Nadamo se da će zakon ipak biti promenjen i da nećemo ostati bez sopstvenih sredstava, jer bi to značilo kraj proizvodnje.
Na strani škola je i Ministarstvo prosvete, pa pomoćnik ministra Snežana Marković kaže da bi škole trebalo izuzeti iz ovog pravila.
- Nadam se da će se do kraja godine pronaći rešenje, a da će škole biti izuzete od spornog člana Zakona o budžetskom sistemu – napominje Snežana Marković. – Potpuno se slažem da škole koje imaju proizvodnju treba da zadrže sopstvena sredstva, jer im je to neophodno za rad. Sistem javnih nabavki suviše je spor za svaku njihovu potrebu.
Ona obećava da će Ministarstvo prosvete ukazati na ovaj problem i tražiti rešenje što je pre moguće.
Izvor: Novosti