Slučaj napada na nastavnika u Bačkoj Palanci: Brutalno nasilje u školi alarm i ogledalo društva
U školama u Bačkoj Palanci danas se nije čulo zvono za početak i kraj nastave. Odluku o obustavi rada doneo je Izvršni odbor Sindikata prosvetnih radnika tog grada u znak solidarnosti sa kolegom Slobodanom Zorićem, koji je pretučen na radnom mestu, u Tehničkoj školi „9. maj“.
Do incidenta je došlo u sredu, u poslepodnevnoj smeni, kada je na prvi čas kod Zorića, inače nastavnika praktične nastave, zajedno sa svim učenicima iz odeljenja ušao i nekadašnji učenik ove škole M. B, koji trenutno pohađa SSŠ „Dr Radivoj Uvalić“. Šesnaestogodišnjak je počeo da provocira nastavnika, koji ga je zamolio da napusti učionicu, jer nije više učenik škole. Po izlasku iz učionice, M. B. je fizički nasrnuo na nastavnika.
O događaju su odmah obavešteni hitna pomoć Bačke Palanke, kao i MUP, koji je juče saopštilo da je maloletnik priveden na saslušanje sudiji za maloletnike Višeg suda u Novom Sadu i da mu je određen pritvor za krivično delo napad na službeno lice u vršenju dužnosti. Istraga je u toku, a razlog zbog kog je srednjoškolac počinio ovo delo još uvek nije poznato.
Nakon lekarskog pregleda i konstatovanih povreda, šezdesetpetogodišnji nastavnik je prevezen u Urgentni centar u Novom Sadu. Prema poslednjim informacijama, Zorić je zadobio prelom nosa, a zbog otoka je zadržan na neurohirurgiji na posmatranju. Kako je u navedeno jučerašnjem saopštenju TŠ “9.maj”, direktorka škole Snežana Ivelja naglasila je da je nekoliko učenika koji su bili prisutni pružili prvu pomoć profesoru i time direktno uticali na spašavanje njegovog života.
Izvršni odbor Sindikata prosvetnih radnika Bačke Palanke je, pored odluke o neodržavanju nastave, u 13 časova organizovao i protestni skup “Dokle više?“ u blizini Tehničke škole “9. maj”, na koji su, kako je sindikat ranije u saopštenju naglasio, pozvani prosvetni radnici, učenici, kao i „svi građani koji žele da žive u sigurnom i bezbednom društvu“.
Sindikat je pozvao nadležne u Ministarstvu prosvete Srbije i Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, da donesu odgovarajuće zakonske i podzakonske akte, kao i da preduzmu konkretne mere koje će dovesti do toga da „prosvetni radnici budu stvarno, a ne deklarativno zaštićeni od nasilja“. Od policije, tužilaštva i suda Sindikat prosvetnih radnika očekuje da vinovnik napada na nastavnika Slobodana Zorića bude u najskorije vreme procesuiran i kažnjen u skladu sa zakonom.
Jović: Prosveta je prioritet praktično samo u vreme izbora
Povodom napada na nastavnika u školi u Bačkoj Palanci oglasili su se i reprezentativni sindikati, poput Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, čiji potpredsednik Zvonimir Jović kaže za NIN da bi oni, kada se pojave ovakvi problemi, trebalo da kucaju na vrata Ministarstva prosvete, ali da se ovoga puta obraćaju prvenstveno predsedniku Vlade Srbije, jer „pojedine stvari nadležno ministarstvo i prosvetni radnici ne mogu samostalno da reše“.
„Mi smo, zajedno sa Ministarstvom prosvete, neka pitanja pomerili sa mrtve tačke – što se tiče protokola i promene zakona, ali to očigledno nije dovoljno i država mora da se uključi u rešavanje u ovakvog, kompleksnog problema“, smatra on.
Jović ističe i da je „prosveta prioritet praktično samo u vreme izbora“.
„Prosveta suštinski nije važna ni prethodnoj ni sadašnjoj vladi. Zašto je to tako, nemam pravi odgovor. Stiče se utisak da je cilj proizvodimo jeftinu radnu snagu, a da nemamo misleće ljude. Svakako da je rešavanje ovog problema kompleksno i da je u prvom redu potrebno promeniti odnos prema prosvetnim radnicima, počevši od plate, a onda i da se utvrdi ko sve može da kontroliše i prijavljuje nastavnike i profesore – to bi moralo da bude mnogo blaže i mekše, jer više od 90 odsto prosvetnih radnika na pravi način obavlja svoj posao“, podvlači Jović i dodaje da su upravo prosvetni radnici ti koji svojim entuzijazmom, voljom i zalaganjem “održavaju ovaj sistem u životu kako ne bi propao do kraja“.
Na pitanje da li ima saznanje o tome da li je školski policajac adekvatno obavio svoj posao u slučaju napada na nastavnika u Bačkoj Palanci, naš sagovornik kaže da „nema informaciju o tome da li je policajac bio na svom radnom mestu u vreme incidenta i da li je na pravi način reagovao“, naglašavujući da se škola u kojoj se on desio nalazi u centru grada, kao i većina srednjih škola u tom gradu.
„Policajci nisu pravo rešenje i to je zabrinjavajuće. Očigledno je potrebno platiti fizičko obezbeđenje, koje će kontrolisati ulazak u školu i pratiti da se nešto loše ne desi tokom malih i velikog odmora, kao i za vreme časova, jer da je postojalo takvo obezbeđenje velika je verovatnoća da pomenuti učenik, koji je napao nastavnika, ne bi mogao ni da uđe u zgradu škole“, objašnjava Zvonimir Jović, koji je ovom prilikom najavio i odluku Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije da će u četvrtak, 16. maja, biti poptuna obustava nastave u svim školama članicama Unije, kojih ima oko 800, kao i protestni skup u Beogradu, ispred Skupštine Srbije.
„Pozvali smo ostale sindikate, i dalje čekamo njihove odluke da li mogu i žele da se priključe. Uglavnom, Unija je svoju odluku spremila, a u toku dana će biti obavešten i ministar prosvete. Smatram da ovakvo nasilje, koje je posledica odnosa društva prema prosveti, mora da se menja i to iz korena, jer je trenutno stanje neodrživo i fizički napadi, poput ovog, ne smeju se iznova ponavljati“, zaključuje Jović.
Kada je reč o drugim sindikatima, na prebijanje nastavnika Tehničke škole „9. maj“ reagovao je i Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS), koji je naglasao da „najnovije upozorenje na nasilje u društvu, koje se manifestuje i u školama, nije skup izolovanih incidenata, nego realna slika i prilika današnje Srbije“. U saopštenju su upozorili da skoro godinu dana od sastanka u Vladi Srbije, u vezi sa unapređenjem bezbednosti u školama, Vlada Srbije nije ispunila „niti jedan od zahteva sindikata“.
„Pozivamo Vladu Srbije, a posebno Ministarstvo prosvete, da prestanu s ignorisanjem problema bezbednosti nastavnog osoblja u školama. Krajnje je vreme da se izmenom Krivičnog zakonika definišu odgovarajuće, stroge kazne za napad na zaposlenog u ustanovi obrazovanja“, ocenio je sindikat, koji je podržao današnju obustavu rada u bačkopalanačkim školama i pozvao zaposlene na „solidarnost i zajedničku borbu protiv svih negativnih pojava u društvu, koje utiču i na prosvetu“.
Na napad na nastavnika raagovale su i političke partije, poput Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani (LSV), koja je pozvala Vladu Srbije da pod hitno donese propise i mere koje će garantovati bezbednost prosvetnim radnicima. Iz LSV su ocenili da je „guranje problema pod tepih“ rezultiralo i brutalnim povređivanjem profesora u Bačkoj Palanci, podsećajući da su u decembru 2022. godine zatražili da nastavnici i profesori moraju dobiti status službenih lica, što tada nije prihvaćeno.
“Zar je potrebno da neki prosvetni radnik bude ubijen, pa da država učini neki korak”, upitali su iz te stranke i zatražili hitnu reakciju i maksimalnu zaštitu prosvetnih radnika.
Izvor: NIN