U BELOM BLATU: Škole nisu postale crkve
– Nakon desetak godina može se slobodno reći da uvođenjem verske nastave nije ništa narušeno, da su samo proširena određena znanja i da škola nije postala crkva, kako su neki predviđali – kaže za “Dnevnik” direktor Osnovne škole “Bratstvo jedinstvo” u Belom Blatu Milan Nedeljkov. – Važno je istaći da se uvođenjem te nastave, kroz stručnu zastupljenost veroučitelja, postigao zavidan nivo upoznavanja đaka s istorijom religije, njenom pozicijom u komplikovanim društvenim odnosima, a posebno je značajno komparativno izučavanje religije evropskih naroda.
Za multietničke sredine s više konfesija, poput ovog sela na području grada Zrenjanina, to komparativno izučavanje religije i duhovnosti, po mišljenju Nedeljkova, veoma je značajno u razvijanju tolerancije i zbližavanju ljudi, bez obzira na versku ili nacionalnu opredeljenost.
– Beloblatska škola je dobar primer: u njoj su zastupljene tri dominantne religije, samim tim i tri različita verskoobrazovna programa, a da to nije prouzrokovalo bilo kakve “rivalske” probleme. Ove godine veroučitelji naše škole su pripremali đake za takmičenja u poznavanju religije, značajnih svetaca ili istaknutih predstavnika određene konfesije, religijskih običaja i istorijsko-crkvenih datuma – kazuje Nedeljkov.
Učenike pravoslavne vere pripremao je jerej Igor Karanović, rimokatoličke – kateheta Milan Nedeljković, a evangeličke – monsinjor Branislav Kulik, paroh beloblatski.
– Svi naši đaci bili su uspešni, a najviši domet ostvarile su učenice sedmog razreda Adela Sabo i Sara Sladeček, koje su na finalnom kvizu katoličke kateheze, održanom u Zrenjaninskoj biskupiji, osvojile prvu nagradu i boravak u omladinskom kampusu u Mađarskoj – napominje Nedeljkov.
Ž. Balaban
Izvor Dnevnik