Uprkos preporuci đaci idu na ekskurzije u inostranstvo

Dnevnice za profesore koje se kreću od 10 do 60 evra po đaku. – Deca više vremena provode u autobusu i diskotekama nego u muzejima

Ekskurzije osnovaca isključivo u Srbiji (Foto A. Vasiljević)

Iako je zbog brojnih incidenata i nadoknade nastave prošle jeseni Ministarstvo prosvete izdalo preporuku po kojoj se odlazak na ekskurzije u inostranstvo dozvoljava samo maturantima, srednjoškolci širom Srbije uveliko se ovih dana pripremaju za put van granica naše zemlje.

– Ova preporuka nije obavezujuća, nema kontrole, pa direktori rade šta hoće, a naše informacije pokazuju da se uveliko planiraju ekskurzije po inostranstvu. Deca će opet da nam se razigraju po Evropi, umesto da uče. Ovako kako se organizuju, ekskurzije su odavno izgubile smisao: ciljevi se ne ispunjavaju, nema dopune redovnog školskog programa kroz predavanja i obilazak kulturno-istorijskih spomenika, sve se pretvorilo u provod i kupovinu – kaže Miodrag Sokić, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.

On dodaje da je u školama na delu apsolutan nemar direktora i nepoštovanje preporuke donete prošle jeseni, a ni Ministarstvo prosvete se nije potrudilo da ih podseti na to da učenici trećeg razreda ne bi trebalo da putuju van Srbije.

– Forum beogradskih gimnazija apeluje da se poštuje ova preporuka prosvetnih vlasti – kaže Sokić i napominje da su cene odlaska na ekskurzije u inostranstvo neopravdano visoke.

Osnovnu cenu, po objašnjenju turističkih agencija, dosta poskupljuje insistiranje da socijalno ugrožena deca putuju besplatno, kao i dnevnice za profesore koje se kreću od 10 do 60 evra po đaku, zavisno od destinacije i da li put organizuje škola iz Beograda ili unutrašnjosti.

Dnevnice, „koje su na teret roditelja đaka koji putuju”, propisane su Pravilnikom o ekskurzijama, gde je navedeno da bi đaci trebalo da upoznaju kulturu, tradiciju, ljude i ekonomiju neke države, a onda i da unaprede zdravlje i bave se sportom i drugim vidovima rekreacije. Realnost je, međutim, da đaci više vremena provode u autobusu i diskotekama nego u muzejima, i da se neretko završavaju masovnim tučama, povredama, ukradenim pasošima, hapšenjima… Turistički radnici obeležili su i „crne tačke”, takozvana opasna mesta za tuče: potez oko Paralije u Grčkoj, i okolina Budimpešte u Mađarskoj. Prenoćište je u tim delovima najjeftinije, pa se tu sreće podmladak iz bivših jugoslovenskih republika i dolazi do sukoba.

Između ostalog, zato i mnogi prosvetni radnici kažu „da bi rado dali sve dnevnice samo da ne moraju da prolaze kroz taj horor sa tinejdžerima”.

Darko Bajić, profesor geografije u beogradskoj Gimnaziji „Sveti Sava”, kaže da su uprkos uputstvu Ministarstva prosvete, roditelji i đački parlament odlučili da učenici i treće i četvrte godine idu u inostranstvo – treća godina u Atinu, a maturanti u Rim. Prva godina obično ide na jednodnevne izlete u okolini Beograda, a druga obilazi zapadnu Srbiju.

– Argument đaka i roditelja jeste da su videli sve što je trebalo da vide u Srbiji, a postoji i dodatni problem što neki hoteli kod nas neće da prime ekskurzije. Realnost je i da su hoteli u Srbiji skuplji nego u inostranstvu, a roditelji veoma gledaju cenu aranžmana – objašnjava Bajić.

Na naše pitanje kolike su dnevnice koje dobijaju nastavnici, odgovaraju da o tome odlučuje savet roditelja, kojeg čini po jedan roditelj kao predstavnik svakog odeljenja i da profesori za praćenje đaka u inostranstvo dobijaju devizne dnevnice.

– Kada su već odlučili da idu u inostranstvo, škola je zauzela stav da đaci treba da vide antičku Grčku i Rim, koji imaju veze i sa našom istorijom. Najveći problem je što su to velike grupe dece, pa obilazak znamenitosti sa dva vodiča i nekoliko profesora potpuno gubi smisao. Mi se trudimo da ih delimo u grupe, obično ide od 140 do 180 učenika, ali ima škola i sa mnogo više đaka – objašnjava ovaj profesor.

Zato se, po njegovim rečima, u školi već pravi plan ekskurzije u kojem neće biti previše sadržaja, jer se učenici brzo umore i budu nezainteresovani. Što se bezbednosti tiče, dodaje, potpuno se poštuje pravilnik Ministarstva prosvete, od kontrole autobusa pre polaska, do toga da učenici moraju da budu do ponoći u sobama.

—————————————————————

Tmušić: Uskoro promena pravilnika

Načelnik Republičke prosvetne inspekcije Velimir Tmušić kaže za „Politiku” da preporuka Ministarstva prosvete, doneta prošle godine, nije obavezujuća i da aktuelni pravilnik dozvoljava putovanja u inostranstvo za đake trećeg i četvrtog razreda.

– U ovom trenutku, đaci mogu u inostranstvo, naravno ako se sve organizuje u skladu sa Pravilnikom o ekskurzijama. Moje mišljenje je da učenici treće godine ne bi trebalo da idu u inostranstvo, osim đaka stručnih škola, poput turističke – kaže Tmušić i dodaje da će pravilnik biti promenjen za narednu školsku godinu, odnosno sve ono što se u praksi pokazalo da nije valjalo.

Sandra Gucijan
Izvor Politika

Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

*

code

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*